LG 55EG910T 55" 3D Curved Full HD OLED TV (Reconditioned)
This item is sold out
To view similar items click here.
Warranty:
12 Months Grays Warranty
Specifications
  • Screen Size: 55`` (139cm)
  • Resolution: 1920x1080
  • Backlight Type: Self Lighting OLED
  • Pixel Structure: WRGB
  • Curvature: 5000 mm Radius
  • Response Time: 0.002m Sec
  • Tuner: MPEG-2/4 DVB-T (HD)
  • Triple XD Engine: Yes
  • Real Cinema 24p: Yes
  • Picture Modes: Yes
  • High Dynamic Contrast Range: Yes
  • Dynamic Colour Enhancer: Yes
  • 3D Type: Cinema 3D (FPR)
  • Audio Decoder:AAC/MPEG/MP3/PCM/DTS
  • Audio Output:20W Total
  • Surround System:Ultra Surround
  • Sound Mode:Yes (6 Modes)
  • Audio Return Channel:Yes
  • Sound System:Stereo (2-Way, 4 Speakers)
  • Smart+ TV Operating System:Yes
  • Web Browser:Yes
  • Freeview Plus:Yes
  • Magic Remote Voice: Yes
  • Processor:Quad Core
  • Miracast:Yes
  • Smart Mobile Link (MHL):Yes
  • Time Machine:Yes
  • Internal Memory:8GB
  • Intel Wireless Display (WiDi):Yes
  • LG TV Remote App - webOS:Compatible
  • Universal Remote:Yes (HDMI connected BD Players, Set-top/Cable box, Sound Bar and HTS)
  • My Programmes:Yes
  • Simplink (HDMI-CEC):Yes (Only HDMI)
  • SmartShare (Network File Browser):Yes
  • Wireless Sound Sync:Compatible
  • USB Music Playback Formats:AAC/MPEG/MP3/PCM/DTS
  • USB Photo Playback Formats:JPEG/PNG/BMP/MPO
  • Wi-Fi Built-In:Yes (802.11 a/b/g/n)
  • Connector: HDMI (3); USB (3); RF Antenna (1); Digital Audio Optical (1); LAN Port (1)
  • Dimension with stand (W x H x D ): 1227 x 761 x 211 mm