LG 55UF950T 55" Prime 4K UHD Smart+ TV
This item is sold out
To view similar items click here.
Warranty:
12 Months Grays Warranty Extended Warranty Available For Purchase
LG 55UF950T 55" Prime 4K UHD Smart+ TV (Reconditioned)
Features
  • ColourPrime
  • WebOS 2.0
  • 6 Step Upscaling
  • Slim Design
Specifications
  • Screen Size: 55" (139cm)
  • Resolution: 3840 x 2160
  • Backlight Type: LED
  • Field Refresh Rate: 200Hz
  • MCI: 800
  • Local Dimming
  • Ultra Luminance Technology
  • ColourPrime (Wide Colour Gamut)
  • Smart+ TV Operating System: webOS 2.0
  • Web Browser
  • Magic Remote Voice
  • Processor: Quad Core
  • Miracast
  • Smart Mobile Link (MHL 3.0)
  • Time Machine
  • Intel Wireless Display (WiDi)
  • Smartphone Remote App
  • My Programmes
  • Simplink (HDMI-CEC)
  • Smart Share (DLNA)
  • Wireless Sound Sync
  • 4K Ultra HD Streaming
  • Wi-Fi Built-In (802.11 a/b/g/n)
  • EPG (SI - 8 days)
  • User Guide (Built-In)
  • Dual Play (Glasses Sold Separately)
  • 6-Step Upscaling
  • Triple XD Engine
  • Real Cinema 24p
  • Noise Reduction
  • Picture Modes (9 Modes)
  • 3D Type: Cinema 3D (FPR)
  • Speaker System: harman/kardon® design
  • Sound Channels: Stereo (3-way, 6 speakers)
  • Audio Decoder: DTS/Dolby Digital/AAC/PCM
  • Audio Output: 60W Total
  • Surround System: Ultra Surround
  • Sound Mode (6 Modes)
  • Smart Sound Mode
  • Audio Return Channel
  • Tuner: MPEG-2/4 DVB-T (HD)
  • Tuners: Twin
  • HbbTV
  • Connector: HDMI Input(HDMI Ports 1 and 2 support HDCP 2.2 and 60fps @ 2160p.), USB Input (3), Antenna Input (1), Composite/Component Input (Shared), Audio (Optical) Output (1), Headphone (3.5mm) Output (1), LAN Port (1)
  • Dimension with stand (W x H x D ): 1236mm x 773mm x 240mm